Pracodawca – to brzmi dumnie i zobowiązuje

Laureaci konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2017

 

Białystok, 28 września 2017 r. – Skuteczni i konkurencyjni w biznesie, dbający o pracowników, działający na rzecz społeczności lokalnych – podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC) ogłoszono zwycięzców plebiscytu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2017. W tym roku po raz pierwszy najlepszego pracodawcę mogli wybrać również internauci.

 

– Dotychczasowe edycje konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej pokazały nam, jak istotne jest wskazywanie i nagradzanie pozytywnych trendów zachodzących na rynku pracy. Wyróżnieni pracodawcy z pięciu wschodnich województw naszego kraju to najlepsi wśród najlepszych, firmy nowocześnie zarządzane, stawiające na innowacyjność, znaczące w swoich branżach
i społecznie odpowiedzialne – mówi
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

 

Nominacji i wskazań w konkursie dokonały władze samorządowe poszczególnych województw (marszałkowie i prezydenci miast wojewódzkich), a także przedstawiciele organizacji realizujących politykę gospodarczą poprzez pozyskiwanie inwestorów i rozwój przedsiębiorczości.

 

Laureatami konkursu TOP Pracodawcy Polski Wschodniej 2017 zostali:

 

Torpol – Producent opakowań z Grajewa w województwie podlaskim obecny na rynku od 1990 roku. Firma dba o rozwój i inwestuje w kompetencje pracowników, konsekwentnie buduje relacje wewnętrzne, a także angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności – m.in. dofinansowuje wypoczynek młodzieży szkolnej. Przedsiębiorstwo zatrudnia 41 osób, w planach ma utworzenie kolejnych 20 miejsc pracy.

– Chciałbym podziękować urzędowi pracy w Grajewie za nominację, kapitule za wygraną oraz pracownikom, którzy tworzą kapitał firmy – powiedział Dariusz Lipski, wiceprezes zarządu firmy Torpol.

 

 

JMP Flowers Grupa Producentów – Największy w Polsce producent kwiatów – rodzinna firma z tradycjami, która doskonale odnajduje się na rynku międzynarodowym. Jako jeden z największych pracodawców w województwie lubelskim oferuje pakiety szkoleń, wdraża nowe narzędzia usprawniające komunikację i organizację. Firma wspiera lokalną drużynę piłkarską oraz modernizację infrastruktury sportowej. Aktualnie zatrudnia 240 pracowników
z dziewięciu krajów.

Sukces naszej firmy nie byłby możliwy bez naszych wspaniałych pracowników. Cieszymy się, że są u nas osoby, które pracują od początku istnienia firmy,
a więc już 40 lat. Zacząłem tworzenie tego przedsiębiorstwa wraz z żoną
i pracownikami praktycznie od zera, dzisiaj jesteśmy w pierwszej piątce
w Europie, mamy jedne z najnowocześniejszych szklarni na świecie – powiedział Jarosław Ptaszek, prezes JMP Flowers.

 

 

Inglot – Polska firma rodzinna produkująca kosmetyki znane na całym świecie. Jej produkty są obecne w 700 salonach, w 80 krajach świata. To największy prywatny pracodawca w województwie podkarpackim, który tylko w Przemyślu zatrudnia blisko 750 osób. Pracownicy mają szerokie możliwości rozwoju – od szkoleń po wyjazdy zagraniczne. Inglot kooperuje z podmiotami w regionie, zwiększając tym samym zatrudnienie w firmach zewnętrznych i systematycznie wspiera wydarzenia kulturalne i sportowe.

– Jako pracownik firmy i jednocześnie pracodawca, fakt przyznania tej nagrody odbieram w sposób szczególny. Gdy przychodziłem do tej firmy kilkanaście lat temu, zatrudniała około stu osób, dzisiaj zatrudniamy tysiące, praktycznie na wszystkich kontynentach na świecie. Dając ludziom narzędzia, dbając
o właściwą atmosferę i tworząc warunki do realizowania pasji, mamy prostą drogę prowadzącą do sukcesu – zaznaczył wiceprezes firmy, Zbigniew Niziński.

 

 

ML System – Spółka działa od 2007 r. (od czterech lat w SSE Euro-Park Mielec) i zatrudnia blisko 100 osób. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem (BIPV). We własnym centrum badawczo-rozwojowym ML System prowadzi prace nad efektywnością zmiany energii słonecznej na elektryczną.

– Jestem szczególnie dumny z tej nagrody, zwłaszcza w czasach, gdy o kapitał ludzki nie jest łatwo. Dziękuję moim pracownikom, że udaje nam się tworzyć relacje partnerskie, a nie typowe „pracownik-pracodawca” – powiedział Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

 

 

Malow – Spółka działająca na Suwalszczyźnie od 1997 roku. Zajmuje się produkcją m.in. mebli metalowych, biurowych, medycznych, wyposażenia warsztatów. Zatrudnia 640 osób. Malow od lat wspiera lokalne i ogólnopolskie akcje charytatywne. Spółka angażuje się w działania naukowe i edukacyjne – m.in. bierze udział w programie stypendialnym.

 

 

Kazar Footwear – Producent obuwia i galanterii z Podkarpacia, posiada salony w centrach handlowych w największych miastach kraju. 600 pracowników może liczyć na szereg benefitów: możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych
w ramach szkoleń i kursów, refundację kosztów ubezpieczenia zdrowotnego czy dostęp do programu sportowo-rekreacyjnego. Firma uczestniczy w akcjach charytatywnych, wspierając potrzebujących z regionu. Jak podkreślił CFO i szef kadr, Paweł Dziekoński, Kazar jest firmą zatrudniającą pracowników wyłącznie na umowy o pracę.

 

 

Enea Połaniec – firma z grupy Enea, jedna z młodszych i nowocześniejszych elektrowni systemowych w kraju i największy tego typu obiekt w południowo-wschodniej Polsce. W obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firma i jej pracownicy realizują m.in. wolontariat w zakresie ratownictwa przedmedycznego i akcje edukacyjne dla dzieci. Energetycy z Połańca angażują się w akcje, kwesty i inne działania prospołeczne. Firma wspiera też imprezy sportowe.

– Pracodawca – samo to słowo brzmi wzniośle i dumnie. A bycie pracodawcą zobowiązuje do bycia na szczycie i myślę, że elektrownia Połaniec się z tego wywiązuje – zaznaczył prezes Lech Żak.

 

 

Specjalną nagrodę czytelników serwisu PulsHR.pl otrzymała firma SIPMA, na którą internauci oddali aż 5 tys. głosów. To producent maszyn rolniczych, jedno z największych przedsiębiorstw produkcyjnych i jednocześnie znaczący pracodawca na Lubelszczyźnie. Załogę, liczącą blisko 300 osób, tworzą pracownicy rozpoczynający karierę i fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Sipma prowadzi przyzakładową szkołę, współpracuje z uczelniami wyższymi, oferuje staże i praktyki. Pracownikom gwarantuje liczne benefity – dofinansowuje studia i szkolenia oraz sferę kultury i wypoczynku. Firma regularnie wspiera lokalną społeczność – przede wszystkim dzieci, osoby niepełnosprawne i potrzebujące.

– Patrzenie na ekonomię przez pryzmat człowieka to motto, które nam przyświeca. Tworzymy nasze maszyny dla klientów z Polski Wschodniej, jak
i całego świata. Dziękujemy wszystkim internautom za oddane na nas głosy – powiedział Witold Rosiek, dyrektor Działu Prawnego firmy.

 

Eksperci Rady Konsultacyjnej konkursu dokonali wyboru laureatów spośród 26 firm, w oparciu o kryteria: wpływu działalności pracodawcy na rozwój gospodarczy regionu, wkładu w rozwój rynku pracy, innowacyjności, relacji
z pracownikami oraz współpracy z lokalną społecznością.

 TOP Pracodawcy Polski Wschodniej to wydarzenie towarzyszące
IV Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku.

 

Wschodni Kongres Gospodarczy [Eastern Economic Congress – EEC]
w Białymstoku to poświęcony najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem około półtora tysiąca gości z Polski i z Europy.

 

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, inicjator
i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej, organizowanej od 2009 roku, uznanej za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy.